Start Leader TRUSKAWISKO 2015

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZ
NOW STRON:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Menu

Nasze sklepy

Sklep - Rkodzieo i rzemioso artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - wiee eko produkty spoywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie wiatowid
Maachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serw i nalewek

Smaki cz regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Dziaaj lokalnie
 
Dziaaj lokalnie
 
Dziaaj lokalnie
 
KRAJOWA SIE GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga witego Jakuba - Camino

 

Archiwum

TRUSKAWISKO 2015 Drukuj

 

W dniu 13 czerwca na Rynku w Gnienie odbya si trzecia edycja imprezy TRUSKAWISKO. W tym roku impreza ta bya poczona z rajdem pojazdów zabytkowych, które nasze stowarzyszenie organizowao we wspópracy z Automobilklubem Wielkopolskim.

 

 

Ju po raz trzeci w ramach Truskawiska zosta ogoszony konkurs kulinarny na wyrób z truskawkami. Konkurs ma na celu wyonienie talentów kulinarnych sporód wszystkich mieszkaców terenu dziaania naszego stowarzyszenia, rozpropagowanie ciekawych przepisów kulinarnych, prezentacj najlepszych i najsmaczniejszych wyrobów, wymian dowiadcze pomidzy uczestnikami konkursu i promocj produktów lokalnych. W tym roku pad rekord w iloci zgoszonych potraw, byo ich a 56. Rónorodno po raz kolejny zaskoczya jury konkursu w skadzie: Kamila Kozowska - Miejski Orodek Kultury w Gnienie, Katarzyna Jórga - Czonek Zarzdu Stowarzyszenia wiatowid, Dominik Narloch - szef kuchni Restauracji Hugo w Poznaniu oraz Tomasz Jakubiak - szef kuchni restauracji Gar Jakubiaka w Warszawie. Obrady jury odbyy si w Miejskim Orodku Kultury w Gnienie, tam te odbywao si przyjmowanie prac na konkurs. Zgosozne potrawy byy oceniane pod wzgldem walorów smakowych, oryginalnoci i kreatywnoci, estetyki przygotowania oraz sposobu dekoracji. Wybór by ciki, ale jury przyznao pierwsze trzy miejsca w kadej z kategorii oraz kilka wyrónie. Wrczenie nagród odbyo si na scenie na Rynku, po pokazie kulinarnym Tomka Jakubiaka. Nagrodami by jak co roku sprzt agd.

WYNIKI KONKURSU:

KATEGORIA CIASTA - CIASTECZKA

I MIEJSCE - Joanna Woniak za "Truskawkowe runo"
II MIEJSCE - Magorzata Lenarczyk za "Ciasto jogurtowo - truskawkowe"
III MIEJSCE - Marlena Paterka za "Kretowisko" ex aequo Borysawa Nalewska "Ciasto babuni"

KATEGORIA PRZETWORY W SOIKACH

I MIEJSCE - Anna Paterka za "Fruelin truskawkow"
II MIEJSCE - Soectwo Gbarzewo za "Dem cioci Janiny"
III MIEJSCE - Teresa Orowska - Banaszak za dem truskawkowy ex aequo Beata Pawlak za demolatk z truskawek

KATEGORIA POTRAWY Z MISEM

I MIEJSCE - Danuta Ficer za "Saatk owocowo warzywn z kurczakiem"
II MIEJSCE - Joanna Woniak za "Truskawka jako ywo przyodziana"
III MIEJSCE - Agnieszka Strzy za "Grillowane poldwiczki"

KATEGORIA PIEROGI, KNEDLE, KLUSKI

I MIEJSCE - Marlena Paterka za "Pierogi czekoladowe"
II MIEJSCE - Urszula Chmiel za "Pierogi z truskawkami"
III MIEJSCE - Stanisawa Kryszak KGW "KANWA" za "Kluski francuskie"

KATEGORIA DESER

I MIEJSCE - Monika Zawierowska - Srocka za "lody truskawkowo - kawowe"
II MIEJSCE - Stowarzyszenie Aktywna Wie Trzuskoo za "Nalenikowo-ytnie roladki"
III MIEJSCE - Soectwo Gbarzewo za "Deser 25 - lat samorzdnoci"
WYRÓNIENIA - Soectwo Wymysowo za "Krem truskawkowy"

KATEGORIA NAPOJE ALKOHOLOWE I BEZALKOHOLOWE
 

I MIEJSCE - Danuta Grochowiak z KGW Kanwa za "Wino truskawkowe"
II MIEJSCE - Magda Kwapich za "Likier truskawkowy"
III MIEJSCE - Krystyna ucka za "Coctail truskawkowy"

KATEGORIA INNE

I MIEJSCE - Soectwo Gbarzewo za "Bukiet koktailowy z truskawkami"
II MIEJSCE - Dorota Makowska za "Wtróbk z botwink i truskawkami"
III MIEJSCE - Agnieszka Strzy za "Szaszyk z ososia"
WYRÓNIENIE - Grayna Zawierowska za "Saatk z kozim serem"
WYRÓNIENIE - Rada Soecka Trzuskoo za "Wykwintn saatk z truskawek"

 

 

 

W samo poudnie nasz specjalny go Tomasz Jakubiak - kucharz i dziennikarz kulinarny KUCHNI +, zaprezentowa swoje kulinarne wariacje na temat truskawki. Na oczach zgromadzonych goci powstao: sashimi z ososia obtoczone w truskawkowym pudrze z pikantn salsa malinowo – porzeczkowa, majonezem agrestowy oraz soczysta pier z kurczaka zagrodowego z sosem rabarbarowo – truskawkowy z wanili i kwanymi marynowanymi burak. Kady chtny móg skosztowa potraw przygotowanych przez zaproszonego kucharza.

 

Nieodcznym elementem tegorocznej edycji Truskawiska by rajd pojazdów zabytkowych. Trasa rajdu o dugoci ok. 110 km przebiegaa urokliwymi drogami pojezierza gnienieskiego. Start rajdu mia miejsce w Skorzcinie skd pojazdy ruszyy przez Ostrowite Prymasowskie, Sowikowo, Trzemeszno, Kruchowo, Gniezno, Czerniejewo, Maachowo Szemborowice i wróciy na met do Skorzcina. W kadej miejscowoci na czonków zaóg czekay zadania do wykonania np. zagadki historyczne w Trzemesznie, zadanie odgadnicia gatunków serów, przygotowanie pesto zioowego z przyprawami itp. Rajd mia na celu czy klasyczn motoryzacj z dobrym smakiem i zabaw. Celem rajdu byo budowanie wiadomoci na temat potraw i produktów lokalnych regionu gnienieskiego. Rajd przejedza przez Rynek w Gnienie, gdzie o godz. 14.00 na rampie przed scen kada zaoga prezentowaa swój zabytkowy samochód, biorc jednoczenie udzia w Konkursie Elegancji Pojazdów Zabytkowych o puchar Prezydenta Miasta Gniezna i Starosty Powiatu Gnienieskiego. Jury konkursu w skadzie: Beata Tarczyska - Starosta Powiatu Gnienieskiego, Tomasz Budasz - Prezydent Miasta Gniezna i Ferdynad Szafraski - twórca i pomysodawca pierwszych rajdów pojazdów zabytkowych w Polsce dokonao wyboru dwóch najadniejszych aut.

Na rajd Truskawisko auta przyjechay z rónych regionów Polski, a zaoga Volvo 164 z Biaegostoku za pokonanie najwikszego dystansu otrzymaa roczn prenumerat Automobilisty ufundowan przez Redakcj miesicznika. Jak sami zauwayli uczestnicy rajd odbywa si bardzo pynnie, prowadzi piknymi i spokojnymi drogami, a mie spotkania towarzyskie byy - w tym przypadku - truskawk na torcie!  

Konkurencja odbywaa si w 4 klasach: aut do 1945 roku, do 1965, do 1984 roku oraz w klasie aut marki Volvo.

Organizatorzy bardzo dzikuj wadzom samorzdowym, wolontariuszom oraz sponsorom wydarzenia.

 

Zwycizcy klas:

Auta do 1945 roku:

1.

Grzegorz Tomaszkiewicz

Beata Tomaszkiewicz

Automobilklub Wielkopolski

Jeep Willys

1943

2.

Andrzej Tecaw

Lilianna Bakowska-Kudo

  -

Gaz 67B Czapajew

1942

3.

Witold Houbowicz

Ewa Houbowicz

Automobilklub Wielkopolski

Singer 9 Roadster

1939

 

Auta do 1965 roku:

1

Andrzej Nocen

Irena Nocen

Automobilklub Stargardzki

Mercedes W121 190B

1959

2

Andrzej Domowicz

Jadwiga Paczyska

Automobilklub Wielkopolski

Warszawa M20

1956

3

Micha Bargiel

Beata Asankowicz-Bargiel

Automobilklub Wielkopolski

Austin Healey 3000

1963

 

Auta do 1984 roku:

1

Robert Robak

Iwona Robak

Automobilklub Wielkopolski

Mercedes W111

1969

2

Czesaw Grzekowiak

Jolanta Grzekowiak

Automobilklub Wielkopolski

Dacia 1300

1975

3

Roman Palacz

Janusz Zielekiewicz

Automobilklub Wielkopolski

Peugeot 304 coupe

1970

 

Auta marki Volvo:

1

Krzysztof Gro

Tanita Preis

  - 

Volvo 144 delux

1971

2

Bartomiej Wayski

Ewa Wayska

  -

Volvo P1800

1967

3

Jerzy Wojciechowski

Maciej Grycza

Automobilklub Wielkopolski

Volvo 1800 ES

1973

FILM Z TRUSKAWISKA 2015 - http://poznan.tvp.pl/20541530/truskawisko-19062015